Profilaktyka IChM

Szczepienia w czasie epidemii w pytaniach i odpowiedziach

Jak realizować kolejne dawki szczepienia przeciwko meningokokom często stosowanym preparatem Bexsero w sytuacji opóźnień w podawaniu kolejnych dawek, spowodowanych sytuacją epidemiologiczną? 

Na podstawie wypowiedzi dr n. med. Hanny Czajki

Szczepionka przeciw meningokokom B, przeznaczona dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych, zarejestrowana jest w trzech schematach: 3+1, 2+1 i jako dwudawkowa. Jeżeli rozpoczynamy u dziecka profilaktykę przed ukończeniem 3 miesiąca życia, wówczas obowiązuje schemat 3+1. Jeżeli w tym schemacie została podana jedna dawka, a w związku z sytuacją epidemiologiczną brakuje dwóch pozostałych dawek szczepienia pierwotnego, wówczas podajemy je w odstępie dwóch miesięcy, a nie jednego miesiąca, tak jak jest to zarejestrowane dla schematu 3+1.

W kolejnej sytuacji, w której dziecko miało podaną jedną dawkę szczepienia po ukończeniu  3 miesiąca życia, a okres 2 miesięcy do kolejnej dawki został przekroczony, wówczas podajemy drugą dawkę tak szybko jak jest to możliwe, pamiętając, że ogólne zasady i program szczepień w sytuacji opóźnień zalecają uzupełnienie w jak najszybszym czasie i nie rekomendują powtarzania całego schematu szczepień od początku. Dawkę uzupełniającą schemat szczepień u dzieci, które rozpoczęły szczepienia przed ukończeniem 6 miesiąca życia, podajemy  wówczas zgodnie z zaleceniami zapisanymi w charakterystyce produktu leczniczego, czyli między 12 a 15 miesiącem życia. Jeżeli schemat był bardziej przesunięty, wówczas przesuwamy podanie dawki uzupełniającej w kierunku 15 miesiąca życia.

W schemacie dwudawkowym drugą dawkę również podajemy zgodnie z zasadą jak najszybszego uzupełnienia brakującego szczepienia, pamiętając, że każdy czas jej podania jest zaliczany jako zamknięcie pełnego schematu.



Obejrzyj film lub ściągnij plik audio, który odtworzysz w dowolnym miejscu i czasiehttps://podyplomie.pl/medVOD/films/4986